تبلیغات
روستای بهادربیگ همدان ( مالک اشتر ) * ویکی بهادربیگ * Bahadorbeyg

روستای بهادربیگ همدان ( مالک اشتر ) * ویکی بهادربیگ * Bahadorbeyg
همه جای ایران سرای من است ...
قالب وبلاگ

به نام خدا 
در این بخش به قسمتهایی از رسم و رسومهای قدیمی بهادربیک اشاره میکنیم: 

مراسم عروسی 
بستن کمر عروس : یکی از فامیل های درجه اول داماد که قبلاًٌ مشخص شده است از قبیل برادر و خواهر کوچکتر از داماد و اگر نبود برادر یا خواهر زاده داماد فرد مورد نظر شال یا پارچه ای را که اغلب روسری زنانه است به دست گرفته و بعد از گرفتن اجازه وارد اطاق عروس شده در مقابل عروس ایستاده و مبارک باد می گوید و بعد شال یا پارچه را سه بار به دور سر عروس می چرخاند و یک آیه کوچک از قرآن که اغلب سوره حمد است را بطور آهسته می خواند  بعد از فرستادن یک صلوات شال را به کمر عروس می بندند.


علل بستن کمر عروس :
۱. با بستن کمر عروس او را از خانواده خود جدا کرده و مختص خانواده پسر می کنند. ۲. با بستن کمر او را در مقابل سختی ها و مشکلات زندگی آینده مقاوم می کنند. ۳. با بستن کمر عروس بچه او نمی افتد و بچه هایش سالم وقوی به دنیا می آیند.


لطفا ادامه مطلب را ببینید و بخوانید :


بعد از بستن کمر ابتدا یکی از فامیل های درجه اول داماد وارد اطاق عروس می شود . درحالیکه روی سرخود پارچه ای توری به رنگ قرمز انداخته است بعد از چند دور رقصیدن آنرا به سر عروس می اندازد تا عروس از دیدن بقیه اعضاء خجالت نکشد و بتواند به راحتی شاهد عروسی باشد این پارچه را فقط داماد می تواند از صورت عروس بردارد.  رنگ قرمز دواق دو زوج را بیشتربه هم نزدیک کرده و زندگی آنها را گرمتر و پر حرارت می کند و همچنین او را تا آخر نجیب و پاک نگه می دارد.

توشه : بعد از پوشیدن لباس عروس توسط خانواده او کمربندی بسته می شود که بعد از انداختن دواق نوبت گذاشتن توشه است. توشه توسط خانواده عروس گذاشته می شود و محتویات آن از قرار زیر است : مقداری نان یا کباب و حتی پنیر و دیگر خوردنی ها است که داخل پارچه ای گذاشته و بعد در لای کمربند عروس قرار می دهند توشه باید در جایی قرارگیرد که تا اطاق حجله از کمر بند عروس جدا نشود. درباره توشه برا ین باورند که وقتی عروس به خانه تازه قدم می گذارد با روزی و برکت رفته باشد و با خود روزی و نعمت برای آن خانواده بیاورد. و همچنین بر این باورند چون زندگی دو زوج مشترک است هر دو در فراهم کردن مواد غذایی کمک می کنند عروس نیز شب اول خود را چنین آغاز می کند. صبح روز بعد عروس حق خوردن صبحانه از مواد غذایی خانواده داماد را دارد و همچنین باید از توشه ای که آورده است همراه داماد بخورد.
ادامه دارد...

برچسب ها: اداب و رسوم زیبای قدیمی، رسم و رسومات قدیمی روستاها، مراسم عروسی قدیم روستاها، اداب مراسم عروسی قدیمی روستای بهادربیگ همدان، فرهنگ های زیبای قدیمی، کمر بستن عروس در مراسم عروسی،
[ شنبه 27 آذر 1395 ] [ 11:46 ب.ظ ] [ محمد منطقی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

اطلاعات بروز روستای بهادربیگ ( مالک اشتر ) را در این وبلاگ جستجو کنید .
bahadorbeyg Iran .

بازدید کنندگان عزیز لطفا جهت ارسال مطالب خود از قبیل عکس و متن و اسناد و هر گونه انتقادات و پیشنهادات در رابطه با موضوعات وبلاگ، از طریق ثبت نظرات وبلاگ یا آدرس ایمیل ذیل با مدیریت وبلاگ ( محمد منطقی ) مکاتبه فرمایید. سپاسگزارم.

EMAIL: mrtaha0313@gmail.com

ارسال ایمیل های تبلیغاتی مطلقا ممنوع میباشد.

شماره شبکه های مجازی (بدون تماس) جهت ارسال مطالب جهت وبلاگ :
09184458157
نویسندگان
نظر سنجی
آیا وبلاگ روستای بهادربیک مورد پسند و رضایت خاطر شما قرار گرفته است؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


کد موزیک آنلاین برای وبگاه