تبلیغات
روستای بهادربیگ همدان ( مالک اشتر ) * ویکی بهادربیگ * Bahadorbeyg

روستای بهادربیگ همدان ( مالک اشتر ) * ویکی بهادربیگ * Bahadorbeyg
همه جای ایران سرای من است ...
قالب وبلاگ


روستای بهادربیگ یا بهادربیگ ( مالک اشتر )  bahadorbeyg از توابع استان تاریخی همدان (هگمتانه ) میباشد

که حدود کیلومتر 30 جاده همدان - سنندج (قروه )  و جزء روستاهای شهرستان بهار - بخش صالح آباد قرار گرفته است.


بزرگترین افتخار روستای بهادربیگ در بین روستاهای همدان اینست که یکی از بزرگترین روستاهای شهیدپرور استان میباشد که با تمام محدودیتهایی که داشت توانست نام 33 شهید بزرگوار را با افتخار تمام بنام خود ثبت کند و آبرویی مثال زدنی کسب کند .شهیدان بهادربیگی اصالتا بهادربیگی هستند. بهادربیگ به شهیدانش افتخار میکند.

ارادت ویژه خود را به ساحت مقدس این شهدای عالی مقام عرضه میداریم و از ایشان تقاضامندیم  دعا و امدادهایشان را از  ما و جوانان این مرزو بوم دریغ ندارند .
به خانواده های معظم شهدای گرانقدر بهادربیگ به جهت این افتخار بزرگ تبریک عرض نموده و دستشان را به رسم ادب و محبت میفشاریم و  بوسه میزنیم . . .

تاریخچه شهرستان بهار

شهرستان بهار یکی از شهرستانهای نه گانه استان با گستره ای معادل 1339 کیلومتر مربع حدود 2/7 درصد از وسعت استان را تشکیل میدهد این شهرستان از لحاظ جغرافیایی بین مدارهای 34 درجه و 52 دقیقه تا 34 درجه و 55 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 27 دقیقه تا 48 درجه و 25 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است. اینشرهستان از نظر طبیعی دارای آب و هوای خشک بوده و رژیم بارندگی /ان از تیپ اقلیم مدیترانه ای است رشته کوه الوند در جنوب غربی شهرستان همدان با بلندترین نقطه ارتفاعی3574مترقرار دارد

شهرستان بهار به لحاظ فرهنگی ونژادی مردمانی تولیدگر ، سخت کوش و معتقد به ارزشها و مفاخر اسلامی و تشیع علوی را در خود جای داده است بنحویکه این شهرستان در طول جنگ تحمیلی تعاد 592 شهید تقدیم انقلاب نموده است

سوغات

سفال و سرامیک کشمش- خیارشور

جاذبه های طبیعی

روستای وهنان و حیدره قاضی خان شهر لالجین

جاذبه های تاریخی

کاروانسراهای رسول آباد پل مهاجران مسجد جامع مهاجران امام زاده عسگر

جاذبه های تفریحی

دامنه الوند در بخش مرکزی ( روستاهای وهنان و قاضی خان)


**** تصویری زیبا از روستای بهادربیگ در حاشیه رودخونه قره چای ****

بخش صالح آباد

 این بخش با مرکزیت شهر صالح آباد دارای 2 دهستان به نامهای دهستان صالح آباد (با مرکزیت شهر صالح آباد) و دهستان دیم کاران (با مرکزیت روستای حسین آباد ) و 27 روستای مسکونی می باشد.از شمال به شهرستان کبودرآهنگ ، از غرب به استان کردستان ، از شرق به دهستان سفالگران ( بخش لالجین ) و از جنوب به بخش مرکزی بهار محدود می گردد.

 روستاهای این بخش عبارتند از:

آق کهریز ( آقچه خرابه ) ، اکبر آباد  ، بابا علی  ، بهادر بیک  ، پرلوک  ، پهنه بر  ، خان آباد  ، خلیل کرد  ، جعفرآباد  ، حسن ابدال  ، حسین آباد  ، حسن قشلاق  ، خوشاب سفلی  ، خوشاب علیا  ، ساربانلر  ، دربند  ، دولت آباد  ، گوگ تپه  ، کریم آباد ، کموش بلاغ ، لک ، قره آقاج ، قشلاق  ، قیدلی بلاغ  ، همه کسی ، میحمله سفلی ، میهمله علیا .


مهمترین رودهای این بخش بابا علی و قره آقاج ، همه کسی ،( قره چای ) بهادر بیگ و صالح آباد می باشد. ارتفاعات مهم آن آلموقولاخ است  که بلند ترین نقطه شهرستان محسوب می شود.

از مهمترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری  این بخش می توان عمارت شجاع الملک (روستای پرلوک) ، حمام اوچ تپه (شهر صالح آباد) ، حمام کهنه (شهر صالح آباد) ، قلعه های تاریخی متعدد این بخش و پل انگلیسی شهر صالح آباد و پل انگلیسی زیبا و قدیمی روستای بهادربیک و ... را نام برد.

عکس پل انگلیسی روستای بهادربیگ ( به روایتی دیگر پل روسی بهادربیگ ) 

زبان و گویش محلی ساکنان بهادربیگ ترکی بوده و نسل به نسل به فرزندانشان انتقال داده اند . ولی با توجه به پیشرفت فرهنگ جامعه و ورود امکانات ارتباطی و دیجیتالی بین شهروندان و مخصوصا بین کودکان و جوانان ، تاثیرگزاری بسزایی داشته و باعث شده نسل جدید با زبان ملی فارسی وارد اجتماع بشوند و طبیعتا سالهای آتی شاهد تحول در زبان و گویش روستاها خواهیم شد. 

گویش و لهجه زیبای همدانی با ترکیبی از لری و فارسی در شهر همدان رایج بود . شعرهای عارف بزرگ  باباطاهر عریان همدانی با این گویش سروده شده است .

البته والدین باید توجه کنند فرزندانشان از زبانهای محلی و باستانی و گویشهای شیرین اقوام ایرانی فاصله نگیرند و سینه به سینه در کنار زبان ملی کشورمان گویشهای محلی را هم فرا گیرند و به نسلهای بعدی هم انتقال بدهند.
تفریحات و بازیهای محلی کودکان روستا خیلی جذاب بود .
 الک دولک بازی - قایم باشک - گرگم به هوا - هفت سنگ - فوتبال خیابانی - ماهیگیری با دینام دوچرخه ... چقدر صفا میداد . 

الان بازیهای دیجیتال کودکان را از بیخ تنبل و عصبی و پرخاشگر  بار میاورد . لطفا پیشگیری و مدیریت کنیم . 

وظیفه والدین نسبت به کودکان خیلی سختر از قدیم شده است . غافل نباشیم .


طبیعت زیبای بهادربیگ با چشم اندازهای کوه و جنگل و رودخانه و دشت و دمن و مراتعش در همه فصلها زیبایی خاص خود را دارد و چشم و دل را جلا میدهد.

اواخر اردیبهشت ماه  فصل شکفتن گلها و طراوت سبزه های روستاست که این موقع از سال بهادربیک واقعا دیدنی است .

تابلوی زیبای زمستانهای برفی کوه و کوهپایه را در این منطقه باید از نزدیک دید و لمس کرد .

کمی که اهل ذوق و هنر باشی میتوانی به خوبی این همه زیبایی را به تصویر بکشی و از طبیعت چشمگیرش کمال لذت را ببری.

رودخانه قره چای همدان از این روستا میگذرد و فصل بهار بسیار پر آب و دیدنی میشود ...

***************

بانو شاهپسند حیدری  مسن ترین شهروند عزیز روستای بهادربیگ ( تصویر 1397 )

خواهشمندم ادامه مطلب را کلیک کنید و ادامه این پست را کاملا ببینید: 

لطفا نظر بدهید .

باغات وسیع و یکنواخت وسیع انگور روستای بهادربیگ در حاشیه و وردی روستا چشم نواز و بسیار دیدنی است. 

از سالهای قدیم ، این باغات توسط نسلهای  زحمتکش قبلی کاشته و پس از سالها پیرایش و رسیدگی به نسلهای جدید رسیده است .

محصولات این باغات شامل غوره - مویز و شیره کاملا ارگانیک انگور میباشد که علاوه بر مصرف شخصی خانواده ها ، به بازار مصرف هم عرضه میشود . 


مردم خونگرم و شهیدپرور این روستا مثل طبیعتش دوست داشتنی هستند. بارزترین ویژگی ایشان اتحاد و همدلی آنان است که زبانزد همگان شده است .

البته با پیشرفت جامعه و ماشینی شدن زندگی های امروز متاسفانه ارزشهایی که سابقا در فرهنگ ما ایرانی ها بود الان کمرنگ شده و محبت ها و صمیمیتهایی هم که سالهای قدیم رایج بود اکنون دیگر کمتر به چشم میخورد.


مردم روستا ذاتا تلاشگر و کارافرینند. 

در حال حاضر بزرگسالها و مسن ترها به کشاورزی ودامداری مشغول میباشند و بعضی ها کامیون دار هستند. 

کشاورزی بهادربیگ طی دهه های قبل بسیار چشمگیر و عالی بود مخصوصا جالیزهای خربزه بهادربیگ در پخش و توزیع به استاهای همجوار هم جوابگو بود تا حدی که بقول یک هموطن طهرانی که اتفاقی بابنده هم صحبت شده بودیم میگفت #خربزه شیرین بهادربیگ در عربستان هم معروف بود و متقاضی ویژه داشت. 

متاسفانه طی سالهای اخیر که وارد خشکسالی تدریجی شده ایم  ، کشاورزی منطقه رو به نابودی  کشیده شده و خطر بزرگی روستاها و حتی شهرها و خود کشور عزیزمان را تهدید میکند که میطلبد تدابیری برای رفع و مقابله با بهران آب اندیشیده شود. 

سابقا این روستا کشت یونجه فراوانی هم داشت ولی الان دیگه فقط  کشت گندم و جو انجام میگیرد آنهم در سطح معمولی و مصرفی .

لازم بذکر است شهرستان قروه که در چند کیلومتری روستای بهادربیگ قرار دارد ، دارای کشتزارهای وسیع یونجه میباشد که هر ساله فصل برداشت به صورت خشک و پرس شده به اکثرا استاهای کشور منجمله دامداریهای بزرگ تهران ارسال میشود.

#خریداران محترم یونجه میتوانند به قروه سنندج مراجعه کنند و سفارش بدهند.

نسل جدیدشان بسیار خلاق و تحصیلکرده و صنعتگر و کارآفرین و مستعدند. 

بخش عمده ای از صنعت تولید صنایع مبل و میز و صندلی و انواع میزهای تلویزیونی جدید استان همدان توسط این جوانان تولید و عرضه میشود. 

( کارگاه ها و نمایشگاههای مبلمان میدان کربلا همدان)


خوشبختانه جوانان روستا ،زمان جنگ با حضور در جبهه ها و شهادت حماسه آفرینی کردند و اکنون  نیز در عرصه های تحصیل و هنر و کار و اشتغال و سازندگی در راستای شکل گیری و اجرای اقتصاد مقاومتی  حماسه سازی میکنند.

چهره نام آشنای شعر کودک ، استاد اسدالله شعبانی یکی از همین نخبه هاست ، چهره های روحانیت برجسته از جمله حجت السلام والمسلمین امیرحسین منطقی و حجت السلام والمسلمین حبیب الله شعبانی از جمله جوانان بسیار فعال و مستعد از نسل همان شهدا هستند که بهادربیگ به آنها میبالد.

بهر حال از طرف خودم و تمامی بهادربیگی های عزیز این موفقیت بزرگ را به این دو عزیز افتخارآفرین تبریک میگم و آرزومندم با یاری آقا حضرت ولیعصر عج همچنان در عرصه علم و اخلاق پیشگام باشند.

استعدادهای پرافتخار این خطه زیاد هستند که حتما در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. 

آرزومندیم انشاءالله همه شهروندانی که چه ساکن روستا هستند و چه عزیزانی که به تهران و سایر شهرستانها مهاجرت کرده اند در هر کجای این مرزوبوم که هستند همیشه افتخار آفرین در همه عرصه ها بوده و  همواره در مسیر سعادت و کامیابی و خوشبختی باشند.

 


 

http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/374/1121415/mm/DSC06364.jpgشهرستان   بهار : کیلومتر 15 جاده کرمانشاه قرار دارد که دارای دو ویژگی خاص میباشد که در ایران به این دو امتیاز معروف میباشد. 

یکی به واسطه تولید و صادرات سیب زمینی و  تا حدودی سیر مرغوب . 

و دیگری که مهمتر است به واسطه عالم بزرگوار و گرانقدر مرحوم حضرت آقا شیخ محمد بهاری ره . که مرحوم آیت الله نائینی در مورد ایشان میفرماید : 

شهر آنجاست که شیخ محمد بهاری آنجاست .


( لازم بذکر است استاد بزرگ مرحوم نائینی ره ظاهرا چندین دهه پیش جهت زیارت مقبره جناب شیخ بهاری از عراق به بهار مشرف 

میشوند و بر میگردند)  ولی ما بارها از بهار عبور کرده ایم و از محضر مبارک مرقد شریفشان بی بهره مانده ایم . 


مرقد مطهر شهدای حرم بهار شهید سید میلاد مصطفوی و شهید مرتضی ترابی کمال 

در مزار شهیدان شهرستان بهار در جوار شیخ محمد بهاری ره میباشد. 
بهادربیگ ما علاوه بر نزدیکی به مرقد جناب شیخ بهاری ره ، به بزرگترین غار آبی جهان ( غار علیصدر ) نیز نزدیک است.

از روستا تا غار علی صدر حدود 50 کیلومتر میباشد . 

توصیه میکنم مهمانان عزیزی که به روستا بهادربیک تشریف میاورند حتما از این دو مکان زیارتی و سیاحتی که اشاره کردم ، 

بازدید نمایند و خاطره ای بیاد ماندنی در سفرهای توریستی خود بیادگار بگزارند. 


طبقه بندی: مقدمه ( کاملترین وبلاگ روستای بهادربیگ - rostaye bahadorbeak )، بهادربیگ را بهتر بشناسیم، یادبود 33 شهید والا مقام روستای بهادربیک ، آخرین اخبار روستای بهادربیک، معرفی نخبه های غیرتمند و بزرگوار روستای بهادربیک، شهدا شرمنده ایم، یادی کنیم از پاسدار شهید امیرمنطقی و پدر بزرگوارشان مرحوم محمدرضا منطقی،
برچسب ها: وبلاگ روستای بهادربیگ، شیخ محمد بهاری، پل انگلیسی بهادربیگ - پل روسی بهادربیگ، #رودخانه قره چای همدان، #پل انگلیسی، #غارعلیصدر، شهیدان بهادربیگی،
[ سه شنبه 7 بهمن 1393 ] [ 03:03 ق.ظ ] [ محمد منطقی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

اطلاعات بروز روستای بهادربیگ ( مالک اشتر ) را در این وبلاگ جستجو کنید .
bahadorbeyg Iran .

بازدید کنندگان عزیز لطفا جهت ارسال مطالب خود از قبیل عکس و متن و اسناد و هر گونه انتقادات و پیشنهادات در رابطه با موضوعات وبلاگ، از طریق ثبت نظرات وبلاگ یا آدرس ایمیل ذیل با مدیریت وبلاگ ( محمد منطقی ) مکاتبه فرمایید. سپاسگزارم.

EMAIL: mrtaha0313@gmail.com

ارسال ایمیل های تبلیغاتی مطلقا ممنوع میباشد.

شماره شبکه های مجازی (بدون تماس) جهت ارسال مطالب جهت وبلاگ :
09184458157
نویسندگان
نظر سنجی
آیا وبلاگ روستای بهادربیک مورد پسند و رضایت خاطر شما قرار گرفته است؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


کد موزیک آنلاین برای وبگاه